top of page
Anne Sophie i dialog

Anders Laugesen er cand.phil. i kristendomskundskab/religion og er vært på Danmarks Radios P1-program "Mennesker og Tro".

Anne Sophie og Anders Laugesen har tidligere været i dialog på P1. Du kan høre programmet her:

Cand. theol. Peter Fischer Møller har siden 2008 været den 7. biskop over Roskilde Stift. I 2010 blev han ridder af 1. grad af Dannebrog.

Anne Sophie og Peter Fischer Møller har tidligere været i dialog først på Himmelske Dage i maj 2016 og derefter på World Compassion Event i juni 2016.

En aften med Kærlighed og Visdom

Skt. Johannes Kirke i Aarhus d. 28.9 kl. 19-21


Der er lagt op til at rethinke kristendom og spiritualitet når biskop i Roskilde Stift Peter Fischer Møller, cand. phil. i religion og journalist Anders Laugesen og spirituel lærer og forfatter Anne Sophie Jørgensen, Tigerens Rede, Taktsang Denmark mødes i Skt. Johannes Kirke i Aarhus.

Aftenens tre aktører stiller skarpt på store spørgsmål som: 

- Er der en kristen essens på tværs af tid?
- Hvordan varetager vi spiritualitet og ånd i vores samfund?
- Hvor kan man finde det guddommelige i dag? 

Der bliver højt til loftet, når de tre nytænker Gud, kærlighed og visdom ind i en moderne hverdag med familieliv, seksualitet, magt og politik.

Publikum får lejlighed til at rethinke og stille spørgsmål om alt mellem himmel og jord. 

Musiker Nikolaj de Fine Licht sætter toner på aftenens ord.


Sted: Skt. Johannes Kirke, Peter Sabroes Gade 20, 8000 Aarhus C

Tid: kl. 19-21
Pris: Fri entré

bottom of page