
Vinterretræte – Ind i meditationen
11.- 14. februar 2027
Længes du efter en dybere kontakt til din meditation og spiritualitet?
At have tid og ro til fordybelse og refleksion?
Vinterens komme inviterer naturligt til fordybelse og stilhed. Ligesom naturen, der ligger i dvale og samler kræfter til foråret, kan vi tage imod invitationen om at slippe hverdagens støj og lade stilheden træde i stedet og se hvad der sker.
Stilheden er ikke et mål i sig selv, den er en ramme. På et stilhedsretræte kan du komme i kontakt med de ting, som hverdagens støj overdøver. Det kan være en stille undren, kontakt med nye eller glemte dele af dig selv, spirende indsigter eller slet og ret meditationens klarhed og vidde, som du kan give plads.
Tigerens Rede er et særligt sted at meditere – hvor både de fysiske rammer og tilstedeværelsen af mange års praksis kan gøre det lettere at falde til ro, finde ind i meditationen og få kontakt med det, der ligger udover ego’et.
Hvad kan du forvente?
Retræten er bygget op omkring en enkel struktur med stilhed, korte oplæg til inspiration, fælles meditativ praksis, tidsrum med egen praksis samt yoga og bevægelse, hvor vi arbejder med at nære kontakten til kroppen og den æteriske sanselighed.
I egenpraksis trænes energibevidsthed og selvansvarlighed gennem evnen til at lytte og respondere på dine egne behov i nuet. Du kan læse, skrive, hvile, lave din egen kropspraksis eller gå en tur i vinterlandskabet.
På Tigerens Rede handler meditationspraksis ikke om at falde ind i en ydrestyret disciplin eller afskære sig selv fra det almindelige liv – målet er at styrke kontakten til dig selv så spiritualitet og hverdagsliv med tiden kan blive to sider af samme sag.
Program
Der er ankomst, rundvisning og indlogering mellem kl. 17 og 19. Der serveres kaffe/te og snacks. Aftensmad torsdag skal man selv medbringe.
Undervisningen begynder kl. 19.00 torsdag, og slutter søndag kl. 15.30. Der vil være program dagligt fra kl. 7.00 til kl. 21.00.
Fra fredag formiddag til søndag formiddag vil alle deltagere være i stilhed. Retrætelederne sætter den daglige ramme og guider deltagerne gennem forløbet. De er ikke i stilhed. Der vil være mulighed for samtale med retrætelederne ved behov undervejs.
Praktiske informationer
Dato og tid
Torsdag den 11. februar 2027 kl. 18.00 til 21.30
Fredag den 12. februar 2027 kl. 07.00 – 21.00
Lørdag den 13. februar 2027 kl. 07.00 til 21.00
Søndag den 14. februar 2027 kl. 07.00 til 15:30
Pris pr. person
2.800 kr. (inkl. moms) Heraf depositum 600 kr.
Ungdomspris 20-40 år: 1.800 kr. (inkl. moms) Heraf depositum 600 kr.
Kost og logi
Frokost og aftensmad samt kaffe og te er inkluderet. Man medbringer selv morgenmad. Kosten er vegetarisk. Kontakt retrætelederne, hvis der er andre hensyn at tage.
Man sørger selv for overnatning. Der er mulighed for at overnatte hos folk i byen for 100-200 kr. pr. nat og få ledige pladser i dobbeltværelse på Tigerens Rede til 100-150 kr/nat.
Overnatning på Tigerens Rede skal bookes igennem retrætelederne.
Tilmelding og ansøgning
Nye deltagere på retræte eller undervisning på Tigerens Rede skal samtidig med tilmelding sende et introduktionsbrev og foto direkte til retrætelederne Cornelia eller Ditte.
Betaling
Reg.: 7670 Konto: 0007978013
Mobilepay: 186489
Kontakt
Har du spørgsmål, er du meget velkommen til at kontakte os på ditte@tigerekspressen.dk / tlf 2343 0590 eller cornelia@tigerekspressen.dk / tlf 2371 3772
Cornelia Kronstrand
Cornelia er autoriseret psykolog med egen praksis. Hun er uddannet mindfulness-instruktør ved Århus Universitet og Massachussetts Universitetshospital. Cornelia bruger meditation og mindfulness i sit arbejde med indre bæredygtighed i virksomheder.
Ditte Hoffmann Frydendal
Ditte er autoriseret psykolog med en ph.d. i sundhedsvidenskab fra Aarhus Universitetshospital. Ditte arbejder til dagligt som privatpraktiserende psykolog.

Der er kun et sted, vi kan være sammen, når vi er i det æteriske, og det er i nuet.
ANNE SOPHIE
Spirituel lærer & Forfatter

