
Det tantriske parforhold: Sensommer fordybelse
11. – 13. september
I sensommerens bløde overgang inviteres I til en tantrisk weekend, hvor vi fordyber os i det æteriske – kroppens subtile livsenergi. Det æteriske er en vibrerende strøm af nærvær, sanselighed og vitalitet, som pulserer gennem og omkring kroppen. Når vi åbner os for det æteriske, åbner vi samtidig døren til et dybere niveau af kontakt og forbundethed med os selv, hinanden og naturen – her findes tilstande af fryd, stilhed og upersonlig kærlighed.
Har man som par god kontakt i det æteriske, er det et virkelig stærkt kort, da man her kan finde ind i intimitet, nærvær og kærlighed – også i tider med modgang, kriser og udfordringer.
Skruer du op for det æteriske, skruer du samtidig ned for egoet – og det kan være tiltrængt med en pause fra egoet (og også partnerens ego) i en tid, hvor egoet er ekstremt meget i fokus. At lade det æteriske fylde, giver derfor også ægte rekreation og plads til at andre sider af dig og jer imellem kan træde frem.
På kurset undersøger vi, hvordan vi styrker og sanser det æteriske – både alene og i mødet med andre. Tantra, naturen, sanserne, meditation og forskellige former for kropslig aktivitet er gode veje ind i det æteriske. Derfor vil vi denne weekend bruge Tigerens Redes Urtehave til forskellige øvelser og aktiviteter.
Vi vil desuden invitere til fordybelse i øvelser, meditationer og kortere stilhedsperioder. Det kraftfulde får også plads i øvelser og dansesessioner, da en god kontakt til krop og kraft hjælper med at mærke sig selv og bære det æteriske.
Det forudsættes at deltagerne har et vist kendskab til og erfaring med meditation og at arbejde med sig selv. Er du i tvivl, så kontakt os.
Kurset tilbyder:
- Kortere oplæg og inspiration om tantra og det æteriske
- Inspiration til, hvordan det æteriske kan næres i hverdagen og i relationen
- Øvelser og guidede møder, hvor du og din partner udforsker det æteriske som en vej til nærhed og dyb kontakt
- Meditation og kortere stilhedsperioder
- Ordløst samvær og tid til fordybelse – alene og sammen
- Sessioner med dans
- Healing
- Fri dialog og sparring på det, I bringer med jer
Der er ingen nøgenhed på kurset.
Praktiske informationer
Dato og tid
Fredag den 11. september kl. 18.00 til 21.30
Lørdag den 12. september kl. 10.00 til 18.00
Søndag den 13. september kl. 10.00 til 16.00
Derudover er der mulighed for at meditere på Tigerens Rede inden og efter kursusdagen.
Pris pr. person
1800 kr. (inkl. moms).
Heraf depositum 600 kr.
Der gives ungdomsrabat på 20% til unge mellem 18 og 30 år inkl.
Pris pr. person med ungdomsrabat: 1.440 kr. (inkl moms).
Kontakt
Har du spørgsmål, er du meget velkommen til at kontakte os på tantrakurser.tigerensrede@gmail.com eller tlf 4018 2620.
Jens Gröndahl
Jens er uddannet psykoterapeut/parterapeut samt pædagog og tidl. institutionsleder. Jens er medstifter af og underviser på TantraUddannelsen for Polaritet og Ligeværd. Jens tilbyder tantrisk vejledning for par og individuelt.
Karen Gröndahl
Karen er cand. mag. i engelsk og filmkundskab samt certificeret og RAB-godkendt kropsterapeut med klinik i Gedved og Århus. Karen er medstifter af og underviser på TantraUddannelsen for Polaritet og Ligeværd. Hun tilbyder desuden tantrisk vejledning for par og individuelt.
Tilmeld dig her

Der er kun et sted, vi kan være sammen, når vi er i det æteriske, og det er i nuet.
ANNE SOPHIE
Spirituel lærer & Forfatter
