Meditation og fordybelse



 
I fem dage vil vi meditativt og dynamisk arbejde intensivt med både kollektiv og personlig proces. Det har erfaringsmæssigt vist sig, at de personlige processer ofte lægger sig tæt op ad den kollektive og næres og forstærkes af denne.

Temaet for disse fem dage er bÃ¥de personlige og kollektive aspekter af bevidsthedens befrielse samt arbejde med den avancerede meditation i form af DugDrÃ¥bemeditationen, samt hvad den kollektive proces pÃ¥ Tigerens Rede byder pÃ¥.
Meditation og Fordybelse er årets kursusmæssige højdepunkt, hvor den kollektive proces tager skelsættende spring.

I kurset indgår bl.a. foredrag, øvelser og meditation, og der er hver dag en session af en times varighed. Der gives ikke individuel tilbagemelding, men hver dag aflæses og justeres det kollektive energifelt igennem meditation og i form af en kollektiv tilbagemelding.

Kurset henvender sig til mennesker, som allerede er kursister hos Anne Sophie

Kursusdagene begynder kl 10.00 og slutter kl. 17.30. Sidste dag slutter dog kl 16.00.

 

Pris: 2750 kr.
heraf depositum 550 kr.

Kursusoversigt 2012
12. - 16. september

 

Om mantraet

Kærlighed er bevidsthed – Bevidsthed er kærlighed

Dette er Tigerens Redes vigtigste mantra. Det slår en tone an, som lyder gennem al undervisning på stedet. Meditationen bliver mest frugtbar i dit liv, hvis du har både hjerte og bevidsthed med. For at hjertet kan blomstre og udfolde sig, skal der være det højere perspektiv, som meditationen giver.

Bog om Den Nye Tantra


Den Nye Tantra

- forny din seksualitet og dit kærlighedsliv